Powrót

 

 

 

 

 

Ciekawostki

Osobliwą cechą grujecznika, która jednak często pozostaje nie zauważona, są dwie formy liścia. Tylko na długopędach liście są naprzeciwległe i pierzasto unerwione. Stanowią one większość. Na krótkopędach natomiast liście stoją skrętolegle, a ich unerwienie jest dłoniaste.

 

Wielki atlas roślin Polski

 

OKRYTONASIENNE / SKALNICOWCE / GRUJECZNIKOWATE / GRUJECZNIK

Grujecznik japoński
(Cercidiphyllum japonicum Siebold & Zucc.)

Inne nazwy: katsura.

Rozmieszczenie geograficzne

Występuje w Chinach oraz Japonii. W Polsce uprawiany.
Gatunek obcy. W Polsce uprawiany.

Pokrój

Pokrój najczęściej stożka lub walca, wysokości w Polsce do 20 m. Gałęzie wyrastają prawie od samej ziemi.
grujecznik


Liście

Naprzeciwległe o długości 6-12 cm i szerokości do 6 cm, całobrzegie, szerokie i owalne do okrągławych, z przodu bardzo krótko zaostrzone, a u nasady głęboko sercowato wcięte. Niekiedy brzegi znaczą bardzo delikatne, tępe ząbki. Z wierzchu liści są matowe, zielone albo szarozielone i nagie, a pod spodem - wyraźnie niebiaskawozielone. Ogonki liściowe są ciemnoczerwonej barwy. Wiosną liście są czerwonawe, latem niebieskawozielone, a jesienią jaskrawożółte, pomarańczowe lub czerwone.

grujecznik

Kwiaty

Drzewo dwupienne. Kwiaty męskie składają się prawie wyłącznie z pęczków czerwonawych pręcików i stoją licznie w pachwinach pączków. Kwiaty żeńskie tak samo w pęczkach, stojące w pachwinach pączków, zwracają uwagę swoimi skręconymi czerwonymi znamionami, długości około 5 milimetrów. Pojawiają się przed rozwojem liści.
Okres kwitnienia: marzec - maj.

Owoce

Błyszczące, jasnozielone i pozaginane mieszki długości 1,5-2 cm.

SIEDLISKO:

Z powodu swych wyrafinowanych kwiatów i wspaniałego jesiennego przebarwienia liści należy do najbardziej atrakcyjnych drzew liściastych, które z Azji Wschodniej dotarły na Zachód i mogą być tutaj uprawiane. Pozostałe na gałęziach owoce przywabiają zimą ptaki. Sadzony jest w parkach.


Copyright © 2016 Kris1304