Powrót

 

 

 

 

Wielki atlas roślin Polski

 

OKRYTONASIENNE / SKALNICOWCE / OCZAROWATE / Oczar

Oczar pośredni
(Hamamelis x intermedia)

Rozmieszczenie geograficzne

Mieszaniec międzygatunkowy. W Polsce jest uprawiany w parkach i ogrodach.
Gatunek obcy. W Polsce uprawiany.

Pokrój

oczar

Krzew o szerokim pokroju, wysokości do 4 m.

Kora, pędy

Młode pędy pokryte gwiazdkowatymi włoskami.

Liście

Ciemnozielone liście jesienią przybierają barwę żółtą, pomarańczową lub czerwoną. Ząbkowane, o asymetrycznym kształcie, przypominającym liść leszczyny.

oczar

Kwiaty

Kwiaty wyrastają skupione po 2-4 w kątach liści wczesną wiosną, a nawet zimą. Mają bardzo wąskie, 4 płatki korony o długości do 2 cm i szerokości 1-2 mm, koloru żółtego, rzadziej czerownawe. Płatki podczas mrozów zwijają się, a gdy temperatura wzrasta - prostują.
Okres kwitnienia:  Styczeń - marzec.

 

Siedlisko

WWymaga gleby wilgotnej. Młode okazy mogą przemarzać, dlatego zimą wymagają okrywania. Roślinę należy sadzić w miejscu osłoniętym od wiatru.

Odmiany:

- "Arnold Promise" - ma intensywnie żółte kwiaty, które rozkwitają w marcu. Jesienią jej liście zmieniają kolor na złocisty.
- "Diane" - odmiana o karminowych kwiatach i żółtym bądź czerwonym jesiennym ulistnieniu. Kwitnie w lutym i marcu najbujniej    ze   wszystkich odmian o czerwonych kwiatach.
- "Feuerzauber" - kwiaty pojawiają się na przełomie lutego oraz marca i mają ciemnoczerwone, kędzierzawe płatki. Liście tej   odmiany jesienią zmieniają kolor na pomarańczowy bądź intensywnie żółty.
- "Jelena" już na przełomie grudnia i stycznia tworzy żółtopomarańczowe kwiaty, jesienią zaś jej liście przybierają intensywne    odcienie purpury i pomarańczy.
- "Pallida" - od grudnia do lutego zdobią ją intensywnie pachnące, jasnożółte kwiaty, a jesienią jej liście zmieniają kolor na    ciemnożółty.
- "Primavera" - kwiaty tej odmiany mają żółto-czerwone płatki i kwitną na przełomie stycznia i lutego.
- "Ruby Glow" - ma ciemnoczerwone kwiaty i jesienne ulistnienie o podobnej barwie.
- "Westerstede" - jasnożółte kwiaty pojawiają się w lutym i marcu, a jesienią liście tej odmiany stają się czerwone lub żółte.


Copyright © 2016 Kris1304