Powrót

 

 

 

 

Wielki atlas roślin Polski

 

OKRYTONASIENNE / WRZOSOWCE / WRZOSOWATE / różanecznik /

Różanecznik żółty
(Rhododendron luteum L.)

Rozmieszczenie geograficzne

Gatunek pochodzi z Azji Zachodniej, duży obszar jego występowania znajduje się na Kaukazie. Występuje też na Polesiu, Podolu, wyspach Morza Egejskiego, południowej Austrii, Słowenii, w niektórych rejonach Rosji i w Kazachstanie. W Polsce jedyne jego naturalne stanowisko znajduje się
w południowo-wschodniej części kraju.
Gatunek rodzimy.

Pokrój

różanecznik

Krzew do 2,5 m wysokości o luźnej koronie. Stare krzewy osiągają szerokość większą od wysokości.

 

Liście

Wąskoeliptyczne, orzęsione na brzegach, szorstkie liście opadają na zimę. Mają długość od 6 do 12 cm. Młode liście, pączki i pędy mają gruczołowe, lepkie włoski. Jesienią przebarwiają się na czerwono. Już w lipcu zaczyna wytwarzać pączki na następny rok.

 

Kwiaty

różanecznik

Kwiaty na wierzchołkach pędów wyrastają, zebrane w 12-20 kwiatowe baldaszki. Są to żółte kwiaty, o średnicy 3 - 7 cm i gruczołowato owłosione. Ich kielich składa się z 5 podługowatych działek rozciętych niemal do nasady. Korona kwiatu prawie grzbiecista, lejkowata rurka korony długa na ok. 3 cm. Wewnątrz korony jest 5 pręcików i 1 słupek, wystających na zewnątrz korony. Kwiaty rozwijają się jeszcze przed liśćmi lub równocześnie z nimi.
Okres kwitnienia:  Maj.

 

Siedlisko

Występuje na dobrze nasłonecznionych stanowiskach. Rośnie na piaszczystych wydmach, tworząc zarośla.

Uwagi

Poszczególne kwiaty kwitną przez 7-8 dni, cały okres kwitnienia trwa ok. 3 tygodnie. Kwiaty wydzielają odurzający, przyjemny zapach, który można wyczuć nawet z odległości 200 m. Inne nazwy: różanecznik pontyjski, azalia pontyjska.

Roślina trująca

Liście i młode gałązki zawierają trujące glikozydy: rododendrynę, erykolinę, flawonoidy i andromedotoksynę - najbardziej trującą z nich wszystkich.

Roślina pod ścisłą ochroną.


Copyright © 2015 Kris1304