Powrót

 

 

 

 

 

Ciekawostki

Owoce są bardzo kwaśne i po namoczeniu w wodzie dają przyjemny, kwaskowaty napój zwany lemoniadą indiańską.

 

Wielki atlas roślin Polski

 

OKRYTONASIENNE / MYDLEŃCOWCE / NANERCZOWATE / SUMAK

Sumak octowiec
(Rhus typhina L.)

Inne nazwy: sumak odurzający.

Rozmieszczenie geograficzne

Pochodzi z Ameryki Północnej, rozprzestrzenił się też gdzieniegdzie poza rodzimym obszarem występowania. W wielu krajach, również w Polsce jest uprawiany jako roślina ozdobna.
Antropofit zadomowiony. Często uprawiany.

Pokrój

sumak octowiec

Krzew lub niskopienne drzewo. Korona parasolowata, na niedużej wysokości.

Kora, pędy

sumak octowiec

Pędy grube, gęsto pokryte brunatnymi włoskami, z dużym rdzeniem. Roślina wytwarza sok mleczny, który wydziela się po przecięciu gałęzi.

Liście

sumak octowiec

Nieparzystopierzaste, złożone z 11-13 lancetowatych i drobnoząbkowanych listków. Mają długość do 50 cm. Jesienią liście przybierają kolor szkarłatny, pomarańczowy i żółty. Nerwacja: pierzasta.

Kwiaty

Roślina dwupienna. Kwiaty drobne, małe, zebrane na końcach pędów w stożkowe, gęste wiechy długości do 20 cm, przypominające swoim wyglądem kolby. Kwiatostany męskie i żeńskie są podobne do siebie, męskie są nieco bardziej ozdobne.
Okres kwitnienia:  czerwiec - lipiec.

sumak octowiec

Owoce

Drobne pestkowce, owłosione, zebrane w zbite, amarantowe owocostany o bardzo kwaśnym smaku, od którego pochodzi gatunkowa nazwa rośliny.

sumak octowiec

Korzeń

System korzeniowy rozległy, ale płytki, silne wichury czasami wywracają drzewko.

Siedlisko

Sadzony w parkach, ogrodach przydomowych, w alejach. Jego walorami dekoracyjnymi są ładny pokrój i piękne liście. Jesienią przebarwiają się na intensywne kolory i po przebarwieniu długo utrzymują się na drzewie stanowiąc o dużych walorach dekoracyjnych tej rośliny jesienią. Szczególnie ozdobne są okazy żeńskie, które wytwarzają intensywnie czerwone duże owocostany, które przez całą zimę zdobią drzewo. Gatunek jest łatwy w uprawie, nie ma specjalnych wymagań co do gleby, jest odporny na szkodniki i choroby. Wymaga stanowiska słonecznego. Nie wymaga przycinania korony, należy natomiast usuwać odrosty korzeniowe. Jest odporny na mróz.

sumak octowiec

Uwagi:

Odmiana łacińska posiada bardziej ozdobne liście. Zobacz: sumak octowiec odm. strzępolistna.

 


Copyright © 2014 Kris1304