Rosliny Polski i Europy

                     Menu

Strona główna

Kwiaty
Trawy i turzyce
Mchy i porosty
Paprotniki
Krzewy i drzewa
Rośliny trujące
Rośliny lecznicze
Rośliny  chronione
Spis alfabetyczny
Rośliny obce
Budowa roślin
Linki
Wyszukiwarka

Historia roślin
Ciekawostki
Rośliny w kuchni

Wyślij maila do autora strony Zapraszam do Księgi Gości

monitoring pozycji

Historia roślin

 Królestwo roślin zawiera niezliczoną różnorodność form roślinnych, rozmaitych kształtów i rozmiarów. Począwszy od olbrzymich drzew po mikroskopijne glony. Istniejące 400 000 gatunków roślin dzieli się na dwa podkrólestwa: najstarsze-rośliny zarodnikowe, nigdy nie wytwarzające kwiatów, i rośliny nasienne, rozmnażające się za pomocą nasion.
Rośliny zarodnikowe rozmnażają się przez zarodniki. Są to: glony, mchy, grzyby, paprocie, widłaki, skrzypy, porosty i wątrobowce. Rośliny nasienne rozmnażają się przez nasiona, nazywane są też roślinami wyższymi. Są to: drzewa, krzewy, kwiaty, trawy.
Zdecydowana większość roślin ma korzenie. łodygę, liście i kwiat. Większość roślin dysponuje chlorofilem, zielonym barwnikiem, przekształcającym energię świetlną w energię chemiczną. Dzięki energii świetlnej rośliny zielone dokonują fotosyntezy, wychwytują światło, pobierają dwutlenek węgla z powietrza, a wodę z gleby i z tych związków wytwarzają związki organiczne, wydzielając przy tym życiodajny tlen.. Istnieją również rośliny bez chlorofilu, takie jak np. grzyby. Czerpią one składniki pokarmowe z martwych organizmów (saprofity) lub żywych (pasożyty).

 

 

2013©Kris1304

Katalog Stron Strony o roślinach 007 ZGŁOŚ STRONĘ Darmowy katalog stron