Rosliny Polski i Europy

                     Menu

Strona główna

Kwiaty
Trawy i turzyce
Mchy i porosty
Paprotniki
Krzewy i drzewa
Rośliny trujące
Rośliny lecznicze
Rośliny  chronione
Spis alfabetyczny
Rośliny obce
Budowa roślin
Linki
Wyszukiwarka

Historia roślin
Ciekawostki
Rośliny w kuchni

Wyślij maila do autora strony Zapraszam do Księgi Gości

monitoring pozycji

Rośliny w kuchni

   Przedstawiam rośliny dzikorosnące, które dawniej (ale i częściowo dziś) były lub są wykorzystywane do przyrządzania różnego rodzaju sałatek i potraw. Nie ma tu typowych roślin uprawowych, które dobrze znamy ale jedynie te rośliny, które można wykorzystać w kuchni jako ciekawy dodatek do codziennego jadłospisu lub jako przyprawę.

                       

 

Kminek zwyczajny - używa się owoców tej rośliny. Są one do dziś stosowane jako przyprawa do wypieku pieczywa. Można ich również używać do przyprawiania ziemniaków, buraków, marchwi, kapusty, zup, kiełbas a szczególnie wszystkich gatunków tłustych mięs i ryb, zwłaszcza gotowanych. Bez kminku trudno sobie wyobrazić baraniny.
Krwawnik pospolity - ziele używane jest (w małych ilościach) do przyprawiania zupy jarzynowej, kartoflanki, gulaszu, do ciemnych sosów. Świeże młode liście są doskonałym dodatkiem do twarożku, razem ze szczypiorkiem i cebulą.
Mięta polna - ma przyjemny, odświeżający zapach i chłodzący, ziołowy smak. Przyrządza się z niej herbatki lecznicze, aromatyzuje syropy i spirytus. Stosuje się ją do przyprawiania baraniny, zapiekanek, kurczaków, duszonej kapusty, marchwi, grochu. Niewielką ilość świeżych liści można  dodawać do zup jarzynowych, ryb i potraw z sera.
Mniszek pospolity - jest popularną jarzyną-surówką we Francji i w Niemczech. Zbiera się go tylko na przedwiośniu, gdy tworzy rozetę liści, nieraz jeszcze czerwonawych od przymrozków. Surówkę przyrządzamy podobnie jak sałatę i podobnie smakuje, z tym, że ma trochę więcej goryczki.
Tatarak zwyczajny - młode pędy ucięte przy kłączach smaży się i używa do dziś przy dekoracji ciast i tortów
Podagrycznik pospolity - świeże liście przyrządza się jak szpinak.
Szczaw polny - wykorzystuje się świeże liście, najlepiej młode, bez uszkodzeń. Nadaje się do robienia zupy. Należy pamiętać, że szczaw zawiera duże ilości kwasu szczawiowego, co przy pewnych schorzeniach żołądkowych może być powodem zwiększenia dolegliwości.

2013©Kris1304

Katalog Stron Strony o roślinach 007 ZGŁOŚ STRONĘ Darmowy katalog stron