Rosliny Polski i Europy

                     Menu

Strona główna

Kwiaty
Trawy i turzyce
Mchy i porosty
Paprotniki
Krzewy i drzewa
Rośliny trujące
Rośliny lecznicze
Rośliny  chronione
Spis alfabetyczny
Rośliny obce
Budowa roślin
Linki
Wyszukiwarka

Historia roślin
Ciekawostki
Rośliny w kuchni

Wyślij maila do autora strony Zapraszam do Księgi Gości

monitoring pozycji

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJSkalnica
GATUNEKdarniowa
RODZINASkalnicowate
NAZWA ŁACIŃSKASaxifraga moschata
WYSTĘPOWANIEWystępuje na Kaukazie, oraz w górach Europy. W Polsce występuje tylko w Tatrach, gdzie jest rośliną dość pospolitą.
STATUSGatunek rodzimy.
KOLORżółty
ILOŚĆ PŁATKÓW5
ŁODYGAWzniesiona lub podnosząca się, o jasnozielonej barwie, słabo ulistniona, lub nieulistniona. Oprócz szczytowych pędów kwiatowych istnieją pędy płone.
LIŚCIEJasnozielonej barwy, głównie w przyciemnej różyczce, bez wypotników. Są zazwyczaj 3-5 (rzadko do 7) klapowe, niektóre listki są niepodzielone. Liście o stopniowo zwężającej się nasadzie i podługowatych lub równowąskich odcinkach. Są całobrzegie.
OPISKwiaty wyrastają po kilka (2-10) na szczycie łodyg kwiatowych, tworząc grono lub wiechę. Mają żółtozieloną barwę, są 5-krotne. Podługowato jajowate płatki korony są 1,3-1,7 razy dłuższe od działek kielicha. Tępo zakończone działki mają ogruczolone brzegi. Słupek z dwoma szyjkami, wyżej niż do połowy zrośnięty z dnem kwiatowym.
SIEDLISKOWilgotne skały i piargi. Niskie murawy, rumowiska skalne. W Polsce występuje tylko w Tatrach.
OKRES KWITNIENIACzerwiec - sierpień.
WYSOKOŚĆ5 - 15 cm
UWAGIObecnie uznawany jako podgatunek skalnicy Saxifraga exarata. W Polsce występują 3 podgatunki: Saxifraga moschata Wulfen subsp. basaltica - występuje tylko w Karkonoszach. Saxifraga moschata Wulfen subsp. dominii - występuje w Tatrach na podłożu wapiennym. Saxifraga moschata Wulfens ubsp. kotulae - występuje w Tatrach na podłożu granitowym.

Powrót

2013©Kris1304

Katalog Stron Strony o roślinach 007 ZGŁOŚ STRONĘ Darmowy katalog stron