Rosliny Polski i Europy

                     Menu

Strona główna

Kwiaty
Trawy i turzyce
Mchy i porosty
Paprotniki
Krzewy i drzewa
Rośliny trujące
Rośliny lecznicze
Rośliny  chronione
Spis alfabetyczny
Rośliny obce
Budowa roślin
Linki
Wyszukiwarka

Historia roślin
Ciekawostki
Rośliny w kuchni

Wyślij maila do autora strony Zapraszam do Księgi Gości

monitoring pozycji

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJLepnica
GATUNEKbezłodygowa
RODZINAGoździkowate
NAZWA ŁACIŃSKASilene acaulis
WYSTĘPOWANIEWystępuje wokółbiegunowo w północnych częściach Azji, Europy i Ameryki Północnej oraz w górach Europy. W Polsce rośnie tylko w Tatrach. Jest też uprawiana.
STATUSGatunek rodzimy.
KOLORczerwony
ILOŚĆ PŁATKÓW5
ŁODYGATypowa roślina poduszkowa, bardzo niska, jej pędy i liście tworzą półkuliste poduszki o wysokości ok. 5 cm., przypominające nieco mech.
LIŚCIERównowąskie, drobne, skórzaste, 1-nerwowe o zaostrzonych końcach i orzęsione na brzegach. Dolne liście w poduszce obumierają.
OPISKwiaty wyrastają na szczytach łodyg, różowe do purpuroworóżowych, o średnicy 1-2 cm. Kielich zrośnięty, 5-ząbkowy, z wyraźnymi nerwami. Korona składa się z 5 wolnych płatków o brzegach sercowato wciętych, z długim paznokciem. W miejscu, gdzie płatki zwężają się w paznokieć występuje przykoronek. W środku kwiatu pojedynczy słupek i 10 pręcików o białych pylnikach. Owocem jest podłużna torebka, pękająca od góry pięcioma ząbkami.
SIEDLISKOPorasta upłazy, strome zbocza i piargi.
OKRES KWITNIENIAMaj - wrzesień.
WYSOKOŚĆdo 5 cm
UWAGIWystępują dwa podgatunki: Silene acaulis subsp. norica - występuje na granicie. Silene acaulis subsp. pannonica - występuje na wapieniu. Jest uprawiana jako roślina ozdobna, szczególnie nadaje się do ogródków skalnych, zwłaszcza do obsadzania szczelin skalnych, murków.

Powrót

2013©Kris1304

Katalog Stron Strony o roślinach 007 ZGŁOŚ STRONĘ Darmowy katalog stron