Rosliny Polski i Europy

                     Menu

Strona główna

Kwiaty
Trawy i turzyce
Mchy i porosty
Paprotniki
Krzewy i drzewa
Rośliny trujące
Rośliny lecznicze
Rośliny  chronione
Spis alfabetyczny
Rośliny obce
Budowa roślin
Linki
Wyszukiwarka

Historia roślin
Ciekawostki
Rośliny w kuchni

Wyślij maila do autora strony Zapraszam do Księgi Gości

monitoring pozycji

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJRdestowiec
GATUNEKostrokończysty
RODZINARdestowate
NAZWA ŁACIŃSKAReynoutria japonica
WYSTĘPOWANIEPochodzi z południowej Azji. W Europie pojawił się w 1825 r. i samorzutnie rozprzestrzenił się w środowisku. Jest gatunkiem inwazyjnym, bardzo ekspansywnym.
STATUSAntropofit zadomowiony.
KOLORbiały
ILOŚĆ PŁATKÓW4
ŁODYGAWzniesiona i łukowato wygięta, pusta wewnątrz. Swoim wyglądem przypominają pędy bambusa. Roślina wieloletnia, silnie rozgałęziająca się. Swoim wyglądem bardzo przypomina krzew.
LIŚCIELiście są jasnozielone, mają długość 5-15 cm, szerokoeliptyczny kształt, prosto uciętą nasadę, zaostrzony koniec, są nagie i całobrzegie.
OPISKwiaty drobne,, zebrane w wiechowaty kwiatostan. Występują po 2-4 na gałązce wiechy, mają zielonkawobiały kolor. W okresie owocowania zewnętrzne listki okwiatu posiadają na grzbiecie skrzydełko. Słupek z 3 frędzelkowatymi znamionami, wyrastającymi na szczycie trzech dość długich rozgałęzień szyjki. Pręciki mieszczą się wewnątrz okwiatu. Posiada kłącze i często tworzy rozłogi, za pomocą których rozmnaża się wegetatywnie, tworząc gęste, praktycznie jednogatunkowe łany.
SIEDLISKOBylina o drewniejących pędach. Zarośla nadrzeczne, łęgi, przydroża, nasypy kolejowe i inne siedliska ruderalne.
OKRES KWITNIENIASierpień - wrzesień.
WYSOKOŚĆdo 300 cm.
UWAGIUważany jest za gatunek niepożądany w środowisku naturalnym, gdyż wypiera rodzime gatunki, zalecane jest usuwanie go. Jego wprowadzanie do środowiska lub przemieszczanie w środowisku przyrodniczym jest zabronione. Od 2012 roku także jego import, posiadanie, prowadzenie hodowli, rozmnażanie i sprzedaż wymagają specjalnego pozwolenia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Jest cenną rośliną energetyczną, charakteryzującą się dużym przyrostem biomasy i dużą jej wartością energetyczną.

Powrót

2013©Kris1304

Katalog Stron Strony o roślinach 007 ZGŁOŚ STRONĘ Darmowy katalog stron