Rosliny Polski i Europy

                     Menu

Strona główna

Kwiaty
Trawy i turzyce
Mchy i porosty
Paprotniki
Krzewy i drzewa
Rośliny trujące
Rośliny lecznicze
Rośliny  chronione
Spis alfabetyczny
Rośliny obce
Budowa roślin
Linki
Wyszukiwarka

Historia roślin
Ciekawostki
Rośliny w kuchni

Wyślij maila do autora strony Zapraszam do Księgi Gości

monitoring pozycji

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJMacierzanka
GATUNEKpiaskowa
RODZINAJasnotowate
NAZWA ŁACIŃSKAThymus serpyllum
WYSTĘPOWANIEWystępuje w Europie i na Syberii. W Polsce jest pospolity na całym niżu.
STATUSGatunek rodzimy.
KOLORczerwony
ILOŚĆ PŁATKÓWwargowe
ŁODYGAPłożąca lub podnosząca się, zdrewniała u nasady, okrągława lub słabo kanciasta, dookolnie owłosiona. Łodygi mają zdolność zakorzeniania się.
LIŚCIEUlistnienie nakrzyżległe. Jajowatopodługowate, nieco skórzaste liście mają długość 3-4 razy większą od szerokości i orzęsione brzegi. Boczne nerwy liści są dość grube i nie tworzą wyraźnego nerwu brzeżnego.
OPISKwiaty dwupostaciowe - na jednych osobnikach mniejsze, o słupku z długą szyjką i krótkich pręcikach, na innych - większe, o dłuższych pręcikach. Kwiatostan główkowaty, na końcach pędów. W jednej główce 3-6 różowoliliowych kwiatów (czasami, rzadko trafiają się kwiaty białe). Mają dwuwargowy kielich; dolna warga z szydlastolancetowatymi ząbkami, górna z 3 trójkątnymi ząbkami. Korona o długości 6-7 mm wyraźnie dwuwargowa, przy czym górna warga jest wyraźnie 2-ząbkowa, dolna wyraźnie 3-ząbkowa.
SIEDLISKOWidne lasy sosnowe i brzozowe.
OKRES KWITNIENIAczerwiec - wrzesień
WYSOKOŚĆ10 - 30 cm
WŁASNOŚCI LECZNICZEDziałanie: dezynfekujące, wykrztuśne, przeciwzapalne, poprawia trawienie. Jest wykorzystywana w ziołolecznictwie - napar z ziela używany po jedzeniu działa wiatropędnie, rozluźnia mięśnie układu pokarmowego. Używana jest do płukania gardła, przy paradontozie, świądzie, pomaga po ukłuciu owadów. Wzmacnia system nerwowy - używana jest do kąpieli dla rekonwalescentów, chorych dzieci i osób starszych.

Powrót

2013©Kris1304

Katalog Stron Strony o roślinach 007 ZGŁOŚ STRONĘ Darmowy katalog stron