Rosliny Polski i Europy

                     Menu

Strona główna

Kwiaty
Trawy i turzyce
Mchy i porosty
Paprotniki
Krzewy i drzewa
Rośliny trujące
Rośliny lecznicze
Rośliny  chronione
Spis alfabetyczny
Rośliny obce
Budowa roślin
Linki
Wyszukiwarka

Historia roślin
Ciekawostki
Rośliny w kuchni

Wyślij maila do autora strony Zapraszam do Księgi Gości

monitoring pozycji

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJSosna
GATUNEKlimba
RODZINASosnowate
NAZWA ŁACIŃSKAPinus cembra
WYSTĘPOWANIESosna limba występuje na obszarze Alp, Tatr i Karpat Wschodnich na terenie państw: Austria, Francja, Niemcy, Polska, Rumunia, Słowacja, Szwajcaria, Ukraina, Włochy.
STATUSGatunek rodzimy.
POKRÓJKorona drzewa regularna i gęsta, początkowo stożkowata, z wiekiem staje się cylindryczna. Konary sięgają czasem do ziemi. Osiąga średnio 20 m wysokości, oraz 1,5 m średnicy. Pień często powykrzywiany. Drzewo wolno rosnące.
LIŚCIESztywne szpilki zebrane w pęczki po 5 na krótkopędach, ciemnozielone lub sinozielone, z delikatnie ząbkowanym brzegiem, gęsto osadzone na gałązkach. Długość 6-9 cm.
KWIATYRozdzielnopłciowe, rozmieszczone jednopiennie, wiatropylne, zebrane w szyszeczki. Męskie szyszeczki z kwiatostanami kwiatów zredukowanymi do pręcików (żółtymi), są osadzone w dolnej części rocznych pędów. Szyszki żeńskie początkowo sinozielone są osadzone pionowo na krótkich szypułkach.
OWOCEDojrzałe szyszki brązowe, jajowate, o długości 5-8 cm. Tarczki łusek nasiennych szerokie, półkoliste, z wyrostkiem na brzegu. Nasiona duże, bez skrzydełek, grubościenne.
OPISKora u młodych drzew kora jest gładka, szarozielona, z wiekiem ciemnieje i pęka. Młode gałązki rdzawo owłosione, z czasem łysieją.
SIEDLISKOW Polsce w stanie dzikim występuje tylko w Tatrach, gdzie rośnie pojedynczo wśród kosodrzewiny w reglu górnym oraz na górnej granicy lasu.
OKRES KWITNIENIACzerwiec - lipiec.
Ochrona gatunkowachroniona

Powrót

2013©Kris1304

Katalog Stron Strony o roślinach 007 ZGŁOŚ STRONĘ Darmowy katalog stron