Rosliny Polski i Europy

                     Menu

Strona główna

Kwiaty
Trawy i turzyce
Mchy i porosty
Paprotniki
Krzewy i drzewa
Rośliny trujące
Rośliny lecznicze
Rośliny  chronione
Spis alfabetyczny
Rośliny obce
Budowa roślin
Linki
Wyszukiwarka

Historia roślin
Ciekawostki
Rośliny w kuchni

Wyślij maila do autora strony Zapraszam do Księgi Gości

monitoring pozycji

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJDereń
GATUNEKkousa
RODZINADereniowate
NAZWA ŁACIŃSKACornus kousa
WYSTĘPOWANIEPochodzi z Chin, Japonii i Korei. W wielu krajach świata, również w Polsce jest uprawiany jako roślina ozdobna.
STATUSGatunek obcy. W Polsce uprawiany.
POKRÓJKrzew lub małe drzewo, o wysokości 4 - 6 m, szerokość korony wynosi ok. 3 - 4 m. Korona jest dość symetryczna, w młodym wieku odwrotnie stożkowata ze względu na silny wzrost wierzchołkowych pędów, natomiast u starych roślin pokrój jest często kulisty.
LIŚCIESezonowe, nakrzyżlegle, jajowate do eliptycznych. Jesienią wybarwiają się na szkarłatnoczerwono lub pomarańczowo i zostają długo.
KWIATYRozwijają się na przełomie maja i czerwca, około miesiąca później niż u derenia kwiecistego a kwitnienie trwa długo - nawet ponad miesiąc. Mają ozdobne duże i białe podsadki. Same kwiaty są małe, niepozorne, barwy zielonkawożółtej.
OWOCEDojrzewają jesienią, na długich szypułkach, przybierając barwę czerwoną albo bordową. Są to pestkowce przypominające kształtem owoc zbiorowy maliny. Mają wielkość 2 cm i są smaczne.
SIEDLISKONajlepiej rośnie w pełnym słońcu, na żyznej, przepuszczalnej i raczej wilgotnej glebie. Jest dość odporny na mróz.
OKRES KWITNIENIAMaj - czerwiec.

Powrót

2013©Kris1304

Katalog Stron Strony o roślinach 007 ZGŁOŚ STRONĘ Darmowy katalog stron