Rosliny Polski i Europy

                     Menu

Strona główna

Kwiaty
Trawy i turzyce
Mchy i porosty
Paprotniki
Krzewy i drzewa
Rośliny trujące
Rośliny lecznicze
Rośliny  chronione
Spis alfabetyczny
Rośliny obce
Budowa roślin
Linki
Wyszukiwarka

Historia roślin
Ciekawostki
Rośliny w kuchni

Wyślij maila do autora strony Zapraszam do Księgi Gości

monitoring pozycji

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJModrzew
GATUNEKeurojapoński
RODZINASosnowate
NAZWA ŁACIŃSKALarix marschlinsii
WYSTĘPOWANIEW stanie dzikim spotykane w Szkocji i Szwajcarii.
STATUSGatunek obcy. Nie zaliczany do flory Polski.
POKRÓJRoślina drzewiasta o bardzo eleganckim i smukłym wyglądzie, wysokości nawet 15 m i szerokości 8 m. Pień pojedynczy, szarobrązowy z głębokimi bruzdami.
LIŚCIEWąskie, szpilkowate jak u wszystkich modrzewi, skrętoległe i miękkie, zebrane w pęczki liczące kilkanaście, kilkadziesiąt sztuk, osadzone na krótkopędach i opadające na zimę. Na długopędach osadzone pojedynczo. Jesienią, przed opadnięciem, przebarwiają się na żółto.
KWIATYŻeńskie - różowe i okazałe, męskie - niepozorne, otwierające się na przedwiośniu, przed, lub w czasie rozwoju liści, stojące pionowo do góry. Roślina jednopienna.
OWOCESzyszki brązowe, jajowate, zawierające nasiona, mogą pozostawać na drzewie przez kilka lat, brzegi lekko wygiete na zewnątrz.
OPISU młodych drzew kora gładka, zielonobrązowa, na starszych ciemnobrązowa, głęboko spękana, łuskowata i złuszczająca się. Osiąga grubość do 10 cm i zawiera sporo żywicy. Pędy zróżnicowane na długie i cienkie, zwisające pionowo, kilkudziesięciocentymetrowe długopędy wytwarzające wiele pąków (bocznych) oraz bardzo krótkie, zaledwie 1-2mm krótkopędy z jednym tylko pąkiem (szczytowym). Długopędy miejscami bruzdkowane, słomianożółte, nagie, bez woskowego nalotu. Pąki bardzo liczne, kuliste, liściowe małe, kwiatowe większe - o średnicy ok. 5mm, pokryte cienkimi, półprzezroczystymi brązowymi łuskami. System korzeniowy z głębokim korzeniem głównym i dobrze rozwiniętymi korzeniami bocznymi.
SIEDLISKORoślina ozdobna, uprawiana w ogrodach i parkach, ceniona z swój piękny wygląd.
OKRES KWITNIENIAKwiecień - maj.
UWAGIInne nazwy: modrzew szkocki, modrzew pośredni.

Powrót

2013©Kris1304

Katalog Stron Strony o roślinach 007 ZGŁOŚ STRONĘ Darmowy katalog stron