Rosliny Polski i Europy

                     Menu

Strona główna

Kwiaty
Trawy i turzyce
Mchy i porosty
Paprotniki
Krzewy i drzewa
Rośliny trujące
Rośliny lecznicze
Rośliny  chronione
Spis alfabetyczny
Rośliny obce
Budowa roślin
Linki
Wyszukiwarka

Historia roślin
Ciekawostki
Rośliny w kuchni

Wyślij maila do autora strony Zapraszam do Księgi Gości

monitoring pozycji

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJCyprysik
GATUNEKLawsona
RODZINACyprysowate
NAZWA ŁACIŃSKAChamaecyparis lawsoniana
WYSTĘPOWANIE Dziko występuje na zachodnim wybrzeżu USA, w Kalifornii i Oregonie.
STATUSGatunek obcy. W Polsce uprawiany.
POKRÓJWysokość dochodzi do około 75 metrów (w Polsce dorasta do około 25 m). Korona bardzo wąska, stożkowata ze zwykle zwieszającym się pędem wiodącym. Drzewo stojące samotnie jest gęsto i równomiernie rozgałęzione aż do ziemi. Wskutek rozgałęziania się pnia korona jest często wieloszczytowa.
LIŚCIEBoczne łuski o zaostrzonych wierzchołkach. Od spodniej strony na krawędziach łusek znajduje się woskowy nalot w postaci białych linii, przypominających dwie litery "Y" połączone podstawami.
KWIATYRozdzielnopłciowe - gatunek jednopienny. Kwiaty męskie są karminowoczerwone i wyrastają zwykle na końcach gałązek.
OWOCESzyszki kuliste o średnicy do 0,8 cm, złożone z tarczowatych łusek nasiennych. Pokryte są biało-niebieskim nalotem woskowym. W stanie dojrzałym jasnobrunatne.
OPISKora początkowo szarobrunatna lub zielonkawa i gładka, później ciemnieje i jest podzielona na duże, podłużne płaty, których końce się odchylają.
SIEDLISKORoślina ozdobna. Zalecany do dużych ogrodów, w miastach zalecany do parków czy też zieleńców. Jest rośliną wymagającą dużej wilgotności powietrza, lubi słońce lub półcień. Strefa mrozoodporności 7 dlatego w naszym klimacie może przemarzać. Roślina wrażliwa na zanieczyszczenia powietrza oraz zasolenie podłoża.
OKRES KWITNIENIAMarzec - kwiecień.

Powrót

2013©Kris1304

Katalog Stron Strony o roślinach 007 ZGŁOŚ STRONĘ Darmowy katalog stron