Rosliny Polski i Europy

                     Menu

Strona główna

Kwiaty
Trawy i turzyce
Mchy i porosty
Paprotniki
Krzewy i drzewa
Rośliny trujące
Rośliny lecznicze
Rośliny  chronione
Spis alfabetyczny
Rośliny obce
Budowa roślin
Linki
Wyszukiwarka

Historia roślin
Ciekawostki
Rośliny w kuchni

Wyślij maila do autora strony Zapraszam do Księgi Gości

monitoring pozycji

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJForsycja
GATUNEKpośrednia
RODZINAOliwkowate
NAZWA ŁACIŃSKAForsythia intermedia
WYSTĘPOWANIEJest mieszańcem powstałym w wyniku skrzyżowania forsycji zwisłej i forsycji zielonej, pochodzących z Chin. Po raz pierwszy mieszańca tego wyhodowano ok. 1885 w ogrodzie botanicznym w Getyndze. Jest uprawiany jako krzew ozdobny.
STATUSGatunek obcy. W Polsce uprawiany.
POKRÓJNiewielki krzew liściasty o wyprostowanych gałęziach. Pień cienki i prosty, wielokrotny. Korona rozłożysta (często tworzy kępy kilkumetrowej średnicy), miotlasto otwarta, z długimi i prostymi, stromo wzniesionymi ku górze gałęziami.
LIŚCIEJajowatopodługowate, ciemnozielone, przeważnie pojedyncze, czasami tylko 3-listkowe. Górna część liści jest piłkowana, dolna przeważnie całobrzega.
KWIATYObupłciowe, owadopylne, wytwarzane bardzo obficie, zebrane w pęczki po kilka sztuk. Pojedyncze kwiaty dzwonkowate, o średnicy 2-3cm, jaskrawożółte, posiadają 4 zrośnięte u podstawy w rurkę i odwinięte na zewnątrz, owalne płatki korony, jeden słupek oraz dwa pręciki, są lekko pachnące.
OWOCEMałe, suche, dwukomorowe i dwuklapowe torebki o brązowym zabarwieniu, rzadko wykształcane. Komory zawierają kilka oskrzydlonych nasion.
OPISKora brązowożółtawa do brązowej, gładka i błyszcząca z wyjątkiem chropowatości wynikającej z gęstego pokrycia dużymi i bardzo wyraźnymi, brodawkowatymi przetchlinkami. Górna część pędów ma rdzeń podzielony blaszkami na komory. Pąki szpiczasto-jajowate, liściowe naprzeciwległe i odstające od pędu, kwiatowe skupione po kilka obok siebie.
SIEDLISKOBrak naturalnych stanowisk. Roślina o stosunkowo dużych wymaganiach, preferująca gleby żyzne, świeże i wilgotne, raczej lekkie i piaszczyste niż ciężkie i gliniaste, ciepłolubna, dobrze sprawdzająca się w miastach. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych choć w przeciwieństwie do innych forsycji znosi też większe zacienienie.
OKRES KWITNIENIAMarzec - kwiecień.

Powrót

2013©Kris1304

Katalog Stron Strony o roślinach 007 ZGŁOŚ STRONĘ Darmowy katalog stron