Rosliny Polski i Europy

                     Menu

Strona główna

Kwiaty
Trawy i turzyce
Mchy i porosty
Paprotniki
Krzewy i drzewa
Rośliny trujące
Rośliny lecznicze
Rośliny  chronione
Spis alfabetyczny
Rośliny obce
Budowa roślin
Linki
Wyszukiwarka

Historia roślin
Ciekawostki
Rośliny w kuchni

Wyślij maila do autora strony Zapraszam do Księgi Gości

monitoring pozycji

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJJarząb
GATUNEKszwedzki
RODZINARóżowate
NAZWA ŁACIŃSKASorbus intermedia
WYSTĘPOWANIEWystępuje w Europie. W Polsce osiąga południową granicę; w stanie dzikim występuje tylko na Pomorzu - w lasach nad Bałtykiem, między Kołobrzegiem a Gdynią. Coraz częściej spotykany w lasach i zaroślach niemal całej Polski za sprawą rozsiewania się drzew uprawianych na terenach zieleni. W północnych i północno-wschodnich Niemczech i w zachodniej Polsce jest nierzadkim drzewem alejowym przy ulicach i w zadrzewieniach śródpolnych.
STATUSGatunek rodzimy.
POKRÓJWysoki krzew lub drzewo do 15 - 20 m o szerokiej, regularnej koronie.
LIŚCIEPojedyncze, eliptyczne lub odwrotnie jajowate, długości 6 - 10 cm, pierzastowrębne i piłkowane, z 5-8 parami nerwów, u podstawy szeroko klinowate, z wierzchu ciemnozielone, dolna strona liści szaro, filcowato owłosiona. Kształt liści bardzo zmienny.
KWIATYObupłciowe, owadopylne, zebrane na końcach pędów w gęste, stojące podbaldachy o szerokości 8-12 cm. Pojedyncze kwiaty o średnicy 1-2 cm, kremowobiałe, nieprzyjemnie pachnące. Pręciki w liczbie 20, żółtawobiałe, słupek wielokrotny, dolny.
OWOCENieduże, jabłkowate owocki zebrane w baldachowate owocostany. Pojedyncze owocki elipsoidalne lub kulistawe, o rozmiarach do 1.5 x 1cm. (nieco większe niż u jarząba pospolitego) posiadają efektowny, pomarańczowoczerwony kolor.
OPISMłode pędy szaro, filcowato owłosione, w drugiej połowie lata i jesienią nagie. Pąki zielonkawe lub brązowe, lepkie, owłosione na brzegach łusek. Kora szara do ciemnoszarej, często z delikatnym srebrzystym nalotem, gładka i lekko błyszcząca, jedynie u starych drzew może być płytko spękana i miejscami łuszczyć się cienkimi pasemkami. System korzeniowy głęboki, sercowaty, wytrzymały.
SIEDLISKORoślina ozdobna. Jarząb ten jest często uprawiany na terenie całego kraju. Mało wymagający w stosunku do gleby, jednak na siedliskach uboższych zwykle rośnie krzaczasto. Wymaga pełnego oświetlenia. Ozdobny jest ze względu na liście, regularną koronę, barwne owoce. Jest odporny na zarazę ogniową.
OKRES KWITNIENIAMaj - czerwiec.
UWAGINajstarszy w Polsce jarząb szwedzki rośnie w Salinie, gm. Gniewo niedaleko Gdańska. Drzewo to liczy ponad 220 lat. Roślina objęta jest na stanowiskach naturalnych w Polsce ścisłą ochroną gatunkową.
Ochrona gatunkowachroniona

Powrót

2013©Kris1304

Katalog Stron Strony o roślinach 007 ZGŁOŚ STRONĘ Darmowy katalog stron