Rosliny Polski i Europy

                     Menu

Strona główna

Kwiaty
Trawy i turzyce
Mchy i porosty
Paprotniki
Krzewy i drzewa
Rośliny trujące
Rośliny lecznicze
Rośliny  chronione
Spis alfabetyczny
Rośliny obce
Budowa roślin
Linki
Wyszukiwarka

Historia roślin
Ciekawostki
Rośliny w kuchni

Wyślij maila do autora strony Zapraszam do Księgi Gości

monitoring pozycji

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJModrzew
GATUNEKjapoński
RODZINASosnowate
NAZWA ŁACIŃSKALarix kaempferi
WYSTĘPOWANIEGatunek ten występuje naturalnie na niewielkim obszarze w górach wulkanicznych w Japonii, jednak ze względu na swoje walory dekoracyjne, którymi są przede wszystkim niezwykle efektownie przebarwiające się jesienią igły, jest obecnie sadzony w wielu rejonach całego świata, w tym często w Polsce.
STATUSAntropofit zadomowiony.
POKRÓJWysokie drzewo o koronie szerokostożkowatej z poziomymi, wygiętymi ku wierzchołkowi konarami. Gałęzie ustawione okółkowo, są mniej lub bardziej horyzontalnie rozpostarte, niezwieszające się. Pień dorasta do 35-45 m wysokości.
LIŚCIEIgły rosnące na czerwonobrązowych długopędach są pojedyncze, ułożone skrętolegle, rosnące na krótkopędach zebrane w pęczki po 40-60, o długości do 3,5-4 cm, płaskie, miękkie, szaro- lub niebieskawozielone, jesienią złocistożółte.
KWIATYŻeńskie szyszeczki modrzewia japońskiego są zazwyczaj żółtawe.
OWOCESzyszki żeńskie liczne w górnych odcinkach większych gałęzi, początkowo jasnoczerwonawe lub żółtawe, później zielone lub ciemnożółte, a w porze dojrzewania - brunatne, wysokości i szerokości około 3 cm, prawie kuliste, rozetkowate i bardziej płaskie niż u modrzewia europejskiego. Łuski szyszek na brzegach wyraźnie odwinięte na zewnątrz. Łuski wspierające krótkie, niewidoczne na zewnątrz.
OPISKora czerwonawobrązowa, u podstawy bruzdkowana. Młode pędy modrzewia japońskiego są pomarańczowoczerwone do brązowopurpurowych, zimą pokryte dodatkowo warstewką wosku. System korzeniowy z głębokim korzeniem głównym i dobrze rozwiniętymi korzeniami bocznymi.
SIEDLISKO Nadaje się on do uprawy nawet bardziej niż rodzimy modrzew europejski, ponieważ cechuje się jeszcze szybszym wzrostem i większą odpornością na zanieczyszczenia powietrza, dlatego jest coraz częściej sadzony w miastach.
OKRES KWITNIENIAKwiecień - maj.

Powrót

2013©Kris1304

Katalog Stron Strony o roślinach 007 ZGŁOŚ STRONĘ Darmowy katalog stron