Rosliny Polski i Europy

                     Menu

Strona główna

Kwiaty
Trawy i turzyce
Mchy i porosty
Paprotniki
Krzewy i drzewa
Rośliny trujące
Rośliny lecznicze
Rośliny  chronione
Spis alfabetyczny
Rośliny obce
Budowa roślin
Linki
Wyszukiwarka

Historia roślin
Ciekawostki
Rośliny w kuchni

Wyślij maila do autora strony Zapraszam do Księgi Gości

monitoring pozycji

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJCyprysik
GATUNEKgroszkowy
RODZINACyprysowate
NAZWA ŁACIŃSKAChamaecyparis pisifera
WYSTĘPOWANIEPochodzi z wysp japońskich. Poza tym jest często uprawiany i czasami dziczejący w wielu innych częściach świata. Sprowadzony do Europy w XIX wieku. Wyhodowano wiele odmian ozdobnych.
STATUSGatunek obcy. W Polsce uprawiany.
POKRÓJZimozielone drzewo o stożkowej, stosunkowo luźnej koronie, z silnie spłaszczonymi, ułożonymi w jednej płaszczyźnie rozgałęzieniami, często z wiotkim, zwisającym wierzchołkiem. Na naturalnych stanowiskach dorasta do 40-50 m wysokości. Pień prosty, gładki, średniej grubości, często wielokrotny.
LIŚCIEW formie drobnych pazurkowato zgiętych łusek, ciemnozielone i błyszczące, od spodu widoczny biały, woskowaty rysunek przypominający motylek (kokardkę). Łuski błyszczące o odstających końcach (cecha odróżniająca cyprysiki od podobnych żywotników), ułożone w spłaszczonych gałęziach. Ustawienie nakrzyżległe.
KWIATYRozdzielnopłciowe, rozmieszczone jednopiennie, wiatropylne. Kwiaty męskie zebrane w wyrastające na końcach gałązek bardzo drobne (do 3mm długości), jajowate lub maczugowate kwiatostany, najpierw żółtozielonawe, później żółtobrązowawe. Kwiaty żeńskie w nieco większych, kulistych, jasnozielonych szyszeczkach. Łuski nasienne szyszeczek są biało obrzeżone z góry.
OWOCEMałe, złożone z 6-10 zdrewniałych, tarczkowatych, pomarszczonych, ustawionych naprzeciwlegle łusek wielkości nasiona grochu, stąd nazwa gatunku.
OPISKora czerwonobrązowa, z wiekiem łuszcząca się długimi pasami. Młode pędy cienkie, najpierw zielone, potem brązowawe, zawsze ukryte pod łuskami. Gałązki silnie spłaszczone, wachlarzowato rozpostarte w jednej płaszczyźnie. System korzeniowy płytki i rozległy.
SIEDLISKORoślina światłolubna, doskonale rosnąca w miejscach o dużej wilgotności powietrza, na glebach kwaśnych, głęboko uprawianych i żyznych. Duża odporność na mróz.
OKRES KWITNIENIAKwiecień - sierpień.

Powrót

2013©Kris1304

Katalog Stron Strony o roślinach 007 ZGŁOŚ STRONĘ Darmowy katalog stron