Rosliny Polski i Europy

                     Menu

Strona główna

Kwiaty
Trawy i turzyce
Mchy i porosty
Paprotniki
Krzewy i drzewa
Rośliny trujące
Rośliny lecznicze
Rośliny  chronione
Spis alfabetyczny
Rośliny obce
Budowa roślin
Linki
Wyszukiwarka

Historia roślin
Ciekawostki
Rośliny w kuchni

Wyślij maila do autora strony Zapraszam do Księgi Gości

monitoring pozycji

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJKasztanowiec
GATUNEKczerwony
RODZINAKasztanowcowate
NAZWA ŁACIŃSKAAesculus × carnea
WYSTĘPOWANIEMieszaniec dwóch gatunków kasztanowca: europejskiego i amerykańskiego. Powstał przypadkowo w Niemczech na początku XIX wieku. Jest uprawiany jako roślina ozdobna. Mimo że jest mieszańcem, udaje się go wyhodować przez wysiew nasion.
STATUSGatunek obcy. W Polsce uprawiany.
POKRÓJDorastający do 20m wysokości kasztanowiec czerwony jest drzewem nieco mniejszym i wolniej rosnącym niż kasztanowiec biały. Ma szeroką, kulistawą, często nieco nieregularną koronę z widocznym do jej górnych części pniem. W Polsce kasztanowiec czerwony jest bardzo często szczepiony na silniej rosnącym kasztanowcu zwyczajnym, stąd u wielu drzew cechy pnia i kory mogą pochodzić właśnie od kasztanowca zwyczajnego.
LIŚCIEDłoniasto złożone z 5(7) listków liście są mniejsze niż u kasztanowca zwyczajnego, ustawione naprzeciwlegle na podobnej długości (do ok. 20 cm) ogonkach. Eliptyczno-rombowate listki są najszersze w okolicach środka, a ich długość zawiera się w przedziale 10-12 cm; są więc mniejsze niż u kasztanowca zwyczajnego. Wyraźnie grubiej piłkowane i sztywniejsze w dotyku, posiadają one harmonijkowato pofałdowaną powierzchnię. Ich kolor jest błyszcząco ciemnozielony, minimalnie ciemniejszy niż u kasztanowca białego. Jesienią nie przebarwiają się - opadają zielone lub po prostu wysychają na drzewie, przyjmując szarobrązowy kolor.
KWIATYZebrane w bardzo liczne, podobnego kształtu i rozmiarów (do 20cm) jak u kasztanowca zwyczajnego stojące, stożkowate wiechy, różnią się od nich niejednolitym, różowoczerwonym kolorem. Odcień tego koloru jest zależny od odmiany i waha się od jasnozóżowego do ciemnoróżowoczerwonego.
OWOCETworzy niewielką ilość owoców. Mają postać żóławobrązowych, słabo kolczastych lub niemal gładkich torebek, nieco mniejszych niż u kasztanowca zwyczajnego, zawierających jednak wewnątrz większe i jeszcze bardziej błyszczące, przeważnie tylko jedno nasiono.
OPISPąki kasztanowca czerwonego są tylko nieznacznie lepkie, mają długość 1-2cm i matowy, zielonobrązowy kolor. System korzeniowy płytki i szeroki, nie wytwarzający odrośli. Korzenie wrażliwe na zasolenie gleby.
SIEDLISKOW Polsce jest często uprawiany jako drzewo ozdobne, sporadycznie jest też sadzony w lasach w celu skarmiania kasztanami zwierząt płowych. Preferuje gleby żyzne, bogate w wapno, głębokie i wilgotne, światłolubny jednak zupełnie dobrze znoszący zacienienie, mrozoodporny.
OKRES KWITNIENIACzerwiec.

Powrót

2013©Kris1304

Katalog Stron Strony o roślinach 007 ZGŁOŚ STRONĘ Darmowy katalog stron