Rosliny Polski i Europy

                     Menu

Strona główna

Kwiaty
Trawy i turzyce
Mchy i porosty
Paprotniki
Krzewy i drzewa
Rośliny trujące
Rośliny lecznicze
Rośliny  chronione
Spis alfabetyczny
Rośliny obce
Budowa roślin
Linki
Wyszukiwarka

Historia roślin
Ciekawostki
Rośliny w kuchni

Wyślij maila do autora strony Zapraszam do Księgi Gości

monitoring pozycji

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJLeszczyna
GATUNEKpospolita
RODZINABrzozowate
NAZWA ŁACIŃSKACorylus avellana
WYSTĘPOWANIEWystępuje w stanie dzikim w całej Europie i Azji Mniejszej po Kaukaz. W Polsce pospolita zarówno na niżu jak i w górach do ok. 1300 m n.p.m.
STATUSGatunek rodzimy.
POKRÓJWysoki, wielopniowy krzew liściasty o miotlastej koronie. Pień wielokrotny, poszczególne pnie składowe stosunkowo proste, niezbyt grube, zorientowane lekko ukośnie. Korona szeroka, wachlarzowato rozszerzająca się ku górze, wysoko wysklepiona, miotlasta, gęsto ulistniona.
LIŚCIEBlaszkowate, pojedyncze. Blaszka okrągława do szeroko odwrotnie jajowatej, u nasady lekko sercowata, na końcu z krótkim, acz wyraźnie zaznaczonym wierzchołkiem, dość duża - o średnicy 8-12 cm, na brzegu głęboko i ostro podwójnie piłkowana (czasami częściowo wrębna), matowo zielona, miękka i delikatna w dotyku, z góry lekko pomarszczona, początkowo obustronnie miękko owłosiona, z czasem na wierzchu łysiejąca. Ustawienie skrętoległe na krótkich, ok. 1 cm, gruczołkowato owłosionych ogonkach.
KWIATYRozdzielnopłciowe, rozmieszczone jednopiennie, wiatropylne. Kwiaty męskie zebrane w kotkowate kwiatostany. Kotki zwisające bez szypułek w grupach po 2-4 sztuk, podłużne, długości do 10cm, żółtawe, tworzą się latem, zimują na drzewie, po czym zakwitają już w lutym następnego roku. Pojedyncze kwiaty bardzo drobne i niepozorne, bez okwiatu. Kwiaty żeńskie pojedyncze, nieco większe niż męskie, rozwijają się parami na krótkopędach, są ukryte w pąkach tak, że na zewnątrz są widoczne tylko ich maleńkie, jaskraworóżowe znamiona.
OWOCETzw. orzechy laskowe - jednonasienne, bezbielmowe orzechy ze zdrewniałą owocnią (skorupką), otoczoną przez głęboko i nieregularnie ząbkowaną (postrzępioną), jasnozieloną okrywę. Okrywa powstaje ze zrośnięcia trzech podkwiatków. Skorupka początkowo biała i dość miękka, po dojrzeniu staje się jasnobrązowa i zdrewniała, ma podługowaty lub okrągławy kształt, jej długość wynosi 2-4 cm, w miejscu zrośnięcia z okrywą posiada charakterystyczne znamię.
OPISW młodości początkowo popielata i pokryta rzadkimi, szczeciniastymi włoskami koloru czarnego, potem błyszczącobrązowa z poziomymi, jasnymi przetchlinkami, z czasem staje się popielatoszara. Zawsze pozostaje cienka i stosunkowo gładka, tylko u podstawy starych pni może być delikatnie spękana lub łuszczyć się cienkimi pasemkami. Młode pędy okrągłe w przekroju, dość cienkie, szare do czerwonobrunatnych, pokryte ciemnymi, szczeciniastymi włoskami i gruczołkami. Pąki zielonkawe (łuski po stronie pędu) do brunatnych (łuski nasłonecznione), z ciemno obrzeżonymi, gładkimi łuskami, wierzchołkowe szerokojajowate, zaokrąglone. System korzeniowy płytki, z nielicznymi sięgającymi głębiej korzeniami głównymi oraz licznymi znajdującymi się płytko pod powierzchnią ziemi (kilka do kilkunastu cm) delikatnymi i cienkimi korzeniami bocznymi.
SIEDLISKORośnie głównie w rzadkich, jasnych lasach liściastych, gdzie stanowi najwyższą część podszytu. Poza tym częsta w zadrzewieniach śródpolnych, nad brzegami rzek, na stokach, nieużytkach. Roślina pionierska, posiadająca bardzo małe wymagania i dobrze przystosowująca się do różnych warunków. Lubi gleby lekko podmokłe, ale dobrze radzi sobie także na suchych, jest bardzo tolerancyjna pod względem oświetlenia.
OKRES KWITNIENIALuty - marzec.
UWAGIInne nazwy: brzoza zwisła. Leszczyna pospolita jest najwcześniej kwitnącą rośliną drzewiastą w Polsce.

Powrót

2013©Kris1304

Katalog Stron Strony o roślinach 007 ZGŁOŚ STRONĘ Darmowy katalog stron