Rosliny Polski i Europy

                     Menu

Strona główna

Kwiaty
Trawy i turzyce
Mchy i porosty
Paprotniki
Krzewy i drzewa
Rośliny trujące
Rośliny lecznicze
Rośliny  chronione
Spis alfabetyczny
Rośliny obce
Budowa roślin
Linki
Wyszukiwarka

Historia roślin
Ciekawostki
Rośliny w kuchni

Wyślij maila do autora strony Zapraszam do Księgi Gości

monitoring pozycji

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJMiłorząb
GATUNEKdwuklapowy
RODZINAMiłorzębowate
NAZWA ŁACIŃSKAGingko biloba
WYSTĘPOWANIEJest rośliną endemiczną. Na stanowiskach naturalnych występuje tylko na niewielkim obrzarze o powierzchni ok. 1018 ha, w rezerwacie Tian Mu Shan Reserve leżącym w prowincji Zhejiang w południowo-wschodniej części Chin. Około 1725 r. drzewo dotarło do Polski. Klona męskiego posadzonego wtedy w przypałacowym ogrodzie w Łańcucie można podziwiać do dziś; ma on 4.5m obwodu pnia i liczy ponad 280 lat.
STATUSGatunek obcy. W Polsce uprawiany.
POKRÓJWysokie i okazałe drzewo liściaste o grubym, strzałowym pniu i nieregularnie zbudowanej, luźnej koronie. Pokrój osobników męskich jest zwykle bardziej strzelisty, nieco zbliżony do drzew iglastych, z wyraźnie widoczną strzałą, osobniki żeńskie natomiast przeważnie bardziej przypominają drzewa liściaste. Pień gruby, prosty i regularnie zwężający się ku górze (strzałowy), widoczny zwykle do samego wiechchołka lub wysoko rozwidlony, przeważnie pojedynczy, niekiedy posiada zwężające się stopniowo w górę żebra.
LIŚCIELiście są skrętoległe na długopędach, blaszka liściowa klapowana, na krótkopędach są gęsto skupione i ułożone okółkowo po 5-8, a blaszka liściowa jest wachlarzowata. Kształt szerokowachlarzowaty, blaszka skórzasta, twarda, zielona, aparaty szparkowe jak u okrytozalążkowych na spodniej stronie liści, o unerwieniu widlastym, rozgałęziającym się dychotomicznie, jesienią przebarwiają się na kolor jaskrawożółty. Liście posiadają wcięcie na wierzchołku jeśli wyrastają z długopędów, natomiast te na krótkopędach wcięcia nie posiadają.
KWIATYRozdzielnopłciowe, rozmieszczone dwupiennie, wiatropylne, osadzone zawsze na krótkopędach. Kwiaty męskie zebrane w wyrastające na krótkopędach kotkowate, mocno pylące kwiatostany. Kotki zwisające w grupach po 2-5 sztuk, walcowate, długości zaledwie 2-3 cm, bladożółtawe. Kwiaty żeńskie zebrane po 2-3 sztuk na szypułkach wyrastających wraz z liśćmi na krótkopędach, posiadają dwa wolne, kuliste, żółtawozielone zalążki osadzone na maczugowato zgrubiałym końcu szypułki.
OWOCENasiona są żółte, na długiej szypule, otoczone mięsistą osnówką. Przypominają śliwkę o średnicy około 2,5-3 cm (Uwaga: nie należy ich mylić z owocami - nagonasienne nie wytwarzają owoców). Osnówki maja nieprzyjemny zapach zjełczałego masła.
OPISKorona u młodych drzew smukła, wąskostożkowata, potem szersza, nieregularna, o luźnych, stosunkowo nielicznych rozgałęzieniach. Konary dość grube, często bardzo długie, ukośnie wzniesione. Gałęzie dość sztywne i grube. Gałązki zróżnicowane na dość cienkie, żółtawopopielate długopędy oraz gęsto rozmieszczone na nich grube i ciemne krótkopędy. Krótkopędy te mają postać charakterystycznych wałeczków długości do 4 cm; są one pozostałościami po opadłych łuskach i liściach. Pąki brązowawe, bardzo małe, na krótkopędach szerokostożkowate, zaokrąglone, boczne nieco mniejsze od wierzchołkowych, odstające, na długopędach szpiczastojajowate. Drzewo wytwarzające głęboki, palowy system korzeniowy. Na pniu i konarach miłorzębu wyrastają czasami tzw. korzenie powietrzne - przypominające stalaktyty i mające budowę anatomiczną pędu nieulistnione wyrośla, które przy zetknięciu z ziemią zakorzeniają się. Czasami odrywają się one i powstają z nich nowe drzewa.
SIEDLISKOJest rośliną światłolubną, nie znosi stanowisk ocienionych, na których zamiera. Bardzo dobrze wytrzymuje bardzo małe napowietrzenie gleby. Świetnie znosi zasolenie. Jest bardzo odporny na suszę glebową. Źle rośnie na glebach piaszczystych i na takich, na których jest wysokie lustro wody. W Polsce gatunek dosyć często spotykany w parkach i ogrodach jako drzewo ozdobne.
OKRES KWITNIENIAKwiecień - maj.
WŁASNOŚCI LECZNICZEZawiera flawonoidy glikozydowe i terpeny. Działania leczniczego nie udało się potwierdzić w badaniach klinicznych.
UWAGIJest on jedynym żyjącym obecnie liściastym drzewem nagozalążkowym.

Powrót

2013©Kris1304

Katalog Stron Strony o roślinach 007 ZGŁOŚ STRONĘ Darmowy katalog stron