Rosliny Polski i Europy

                     Menu

Strona główna

Kwiaty
Trawy i turzyce
Mchy i porosty
Paprotniki
Krzewy i drzewa
Rośliny trujące
Rośliny lecznicze
Rośliny  chronione
Spis alfabetyczny
Rośliny obce
Budowa roślin
Linki
Wyszukiwarka

Historia roślin
Ciekawostki
Rośliny w kuchni

Wyślij maila do autora strony Zapraszam do Księgi Gości

monitoring pozycji

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJPlatan
GATUNEKklonolistny
RODZINAPlatanowate
NAZWA ŁACIŃSKAPlatanus × hispanica
WYSTĘPOWANIERoślina jest powszechnie uważana za mieszańca międzygatunkowego pomiędzy platanem wschodnim P. orientalis L., pochodzącym z Europy południowo-wschodniej i platanem zachodnim P. occidentalis L., pochodzącym z Ameryki Północnej.
STATUSGatunek obcy. W Polsce uprawiany.
POKRÓJWyjątkowo okazałe drzewo liściaste o bardzo szerokiej koronie, grubym pniu i potężnych, przeważnie bardzo rozłożystych (czasem poziomo rozpostartych) konarach, jedno z najbardziej rozłożystych drzew na świecie.
LIŚCIEUstawione skrętolegle o dł. 12-25 cm i prawie takiej samej szerokości, 3-5-klapowe (rzadko niewyraźnie 7-klapowe) o nasadzie ściętej lub słabo sercowatej. Klapy płytko i rzadko ząbkowane. Jesienią liście przebarwiają się na kolor żółty lub żółtopomarańczowy.
KWIATYRozdzielnopłciowe, rozmieszczone jednopiennie, wiatropylne, zebrane w oddzielne kwiatostany mające postać kulistych główek zwisających po 2 (rzadziej po 1 lub 3) na długich szypułkach. Kwiatostany męskie niepozorne, żółtawe, po przekwitnięciu rozpadają się. Kwiatostany żeńskie większe od męskich - o średnicy do 2cm, różowo-czerwone. Pojedyncze kwiaty bardzo drobne i niepozorne, posiadają łuskowaty okwiat.
OWOCEOwłosione orzeszki, zebrane w gęste, główkowate owocostany 2 cm średnicy na długich szypułkach. Rozpadają się późną jesienią lub zimą.
OPISKorowina szaropopielata łuszcząca się długimi, wąskimi płatami po których zostają bardzo charakterystyczne seledynowożółtawe ślady o dość gładkiej fakturze. Pień niski (jeśli nie okrzesywany), często od ziemi tworzy kilka równorzędnych konarów. System korzeniowy sercowaty, z głębokim, gęsto rozgałęzionym korzeniem głównym i grubymi, rosnącymi płytko pod powierzchnią ziemi korzeniami bocznymi. Korzenie wrażliwe na zalanie.
SIEDLISKOGatunek wymagający świeżych i głębokich gleb o odpowiedniej wilgotności i dużej przepuszczalności, ciepło- i światłolubny, bardzo odporny na zanieczyszczenia środowiska.
OKRES KWITNIENIAKwiecień - maj.
UWAGICechą charakterystyczną tego gatunku platana jest duża odporność na przesadzanie i przycinanie. Przy zachowaniu podstawowych zasad, przesadzane mogą być bez obawy nawet kilkunastoletnie drzewa.

Powrót

2013©Kris1304

Katalog Stron Strony o roślinach 007 ZGŁOŚ STRONĘ Darmowy katalog stron