Rosliny Polski i Europy

                     Menu

Strona główna

Kwiaty
Trawy i turzyce
Mchy i porosty
Paprotniki
Krzewy i drzewa
Rośliny trujące
Rośliny lecznicze
Rośliny  chronione
Spis alfabetyczny
Rośliny obce
Budowa roślin
Linki
Wyszukiwarka

Historia roślin
Ciekawostki
Rośliny w kuchni

Wyślij maila do autora strony Zapraszam do Księgi Gości

monitoring pozycji

Gatunek obcy. Nie zaliczany do flory Polski.

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJŚwierząbek
GATUNEKzłotawy
RODZINASelerowate
NAZWA ŁACIŃSKAChaerophyllum aureum
WYSTĘPOWANIEGatunek reprezentuje element śródziemnomorsko-atlantycki (grupy górskiej). Głównie rozprzestrzeniony w górach Europy południowej i zachodniej (Apeniny, Pireneje, Alpy, Karpaty Południowe, Góry Dynarskie), dalej na wschód spotykany na Kaukazie oraz w Iranie.
OPISBylina do 40-130 cm wysokości, o kłączu rozgałęzionym. Łodyga w dolnej części kanciasto bruzdowana, czerwono nabiegła, owłosiona szczeciniastymi włoskami, w górze delikatnie prążkowana, gałęzista pokryta krótkimi, pilśniowatymi włoskami. Liście barwy matowo zielonej, trójkątne lub trójkątnie rombowe, pokryte włoskami, 3-4 krotnie pierzaste, odcinki ostatniego rzędu trójkątnielancetowate, dołem nacinane. Kwiatostanem dość duży baldach 8-20 promieniowy o szypułach nierównych. Pokryw brak. Pokrywki złożone z 5 do 10 listków lancetowatych na brzegu błoniastych i orzęsionych. Płatki barwy białej, długości do 2 mm, szeroko odwrotnie jajowate, brzeżne powiększone, wycięte na szczycie, łatka zagięta do wnętrza. Owoce wydłużone od 6 do 12 mm długości.
SIEDLISKOSpotykany głównie na zboczach nasypów kolejowych lub w ich pobliżu, przydroża, zarośla i murawy przy torach kolejowych, stacjach PKP.
UWAGIGatunek inwazyjny.

Powrót

2013©Kris1304

Katalog Stron Strony o roślinach 007 ZGŁOŚ STRONĘ Darmowy katalog stron