Rosliny Polski i Europy

                     Menu

Strona główna

Kwiaty
Trawy i turzyce
Mchy i porosty
Paprotniki
Krzewy i drzewa
Rośliny trujące
Rośliny lecznicze
Rośliny  chronione
Spis alfabetyczny
Rośliny obce
Budowa roślin
Linki
Wyszukiwarka

Historia roślin
Ciekawostki
Rośliny w kuchni

Wyślij maila do autora strony Zapraszam do Księgi Gości

monitoring pozycji

Gatunek obcy. Nie zaliczany do flory Polski.

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJTulejnik
GATUNEKamerykański
RODZINAObrazkowate
NAZWA ŁACIŃSKALysichiton americanus
WYSTĘPOWANIEPochodzi z zachodniej Ameryki Północnej, gdzie występuje naturalnie od Alaski do Kalifornii. Jedynie w Norwegii nie został uznany za gatunek inwazyjny, w pozostałych krajach zaobserwowano wypieranie przez tulejnika amerykańskiego roślinności rodzimej.
OPISŁodygi brak, jedynie pęd kwiatonośny. Podziemne wzniesione kłącze, ciemne i wydłużone. Rośliny tworzą kilka gładkich liści siedzących lub z krótkimi, gąbczastymi ogonkami, pozbawionymi pochwy. Blaszki liściowe skórzaste, całobrzegie, szeroko-lancetowate do podłużno-jajowatych, o ściętej do klinowatej nasadzie,wydłużające się po przekwitnięciu rośliny. Rośliny jednopienne. Kilka kwiatostanów, typu kolbiastego pseudancjum, pojawia się razem z liśćmi. Pochwa kwiatostanu w dolnej części tworzy bardzo długą i wąską pochwę o wolnych brzegach, okrywającą trzonek o długości od 10 do 40 cm, na którym osadzona jest cylindryczna kolba. Górna część pochwy jest eliptyczna i łódkokształtna, spiczasta, żółta. Kwiaty obupłciowe, o 4 nierównych listkach okwiatu, gęsto porywają kolbę o długości. Listki okwiatu wąskie, zaokrąglone. Kwiaty składają się z 4 pręcików o płaskich nitkach i główkach oraz pojedynczego słupka o 1-2-komorowej zalążni z siedzącym znamieniem. Żółtozielone kwiaty wydzielają okropny zapach. Owocem są zielone jagody, zawierające 2 nasiona. Kwitnie od marca do maja. Wysokość 30 - 100 cm.
SIEDLISKOBagna, brzegi strumieni, tereny podmokłe na nizinach i w lasach.
UWAGIWszystkie tkanki tulejników zawierają kryształki szczawianu wapnia. Spożycie surowych części tych roślin powoduje pieczenie i obrzęk w jamie ustnej i gardle. Jest uprawiany w krajach o chłodnym klimacie jako roślina ozdobna, przede wszystkim jako nasadzenia brzegów zbiorników wodnych. Jest mrozoodporny Wymaga gleby kwaśnej i mokrej, toleruje okresowe zalewania. Najlepiej rośnie pod drzewami, na stanowiskach częściowo zacienionych.

Powrót

2013©Kris1304

Katalog Stron Strony o roślinach 007 ZGŁOŚ STRONĘ Darmowy katalog stron