Rosliny Polski i Europy

                     Menu

Strona główna

Kwiaty
Trawy i turzyce
Mchy i porosty
Paprotniki
Krzewy i drzewa
Rośliny trujące
Rośliny lecznicze
Rośliny  chronione
Spis alfabetyczny
Rośliny obce
Budowa roślin
Linki
Wyszukiwarka

Historia roślin
Ciekawostki
Rośliny w kuchni

Wyślij maila do autora strony Zapraszam do Księgi Gości

monitoring pozycji

Gatunek obcy. Nie zaliczany do flory Polski.

W celu powiększenia kliknij w miniaturę.

RODZAJCiemiernik
GATUNEKcuchnący
RODZINAJaskrowate
NAZWA ŁACIŃSKAHelleborus foetidus
WYSTĘPOWANIEPochodzi z południowo-zachodniej Europy oraz północnej Afryki (Maroko). W Polsce jest czasem uprawiany jako roślina ozdobna.
OPISŁodyga gruba, wzniesiona. Osiąga od 20 - 80 cm wysokości. Liście mają około 11 ząbkowatych łatek, są lancetowate i ciemnozielone. Kwiaty zebrane w wiechy na szczycie pędów. Dzwonkowate, na brzegach są czerwone, o nieprzyjemnym zapachu, ich szerokość wynosi 2 cm, zwisają w rozgałęzionych i jednostronnie skierowanych kwiatostanach. Mają jajowate przysadki kwiatowe. W Polsce kwitnie bardzo wczesną wiosną.
SIEDLISKOW swoim naturalnym środowisku rośnie w lasach liściastych, na kamienistych zboczach pokrytych zaroślami, na obrzeżach lasów, głównie na podłożu wapiennym.
UWAGIUwagi: Cała roślina wydziela nieprzyjemny zapach i stąd pochodzi jej nazwa gatunkowa. Roślina trująca: Wszystkie części ciemierników są trujące, zawierają helleborynę. Objawami zatrucia są: duszność, niepokój, skurcze i paraliż mięśni, śmierć następuje w wyniku paraliżu mięśni oddechowych. Sok może spowodować podrażnienia skóry.

Powrót

2013©Kris1304

Katalog Stron Strony o roślinach 007 ZGŁOŚ STRONĘ Darmowy katalog stron